-
Up to 2% offVendor:Dr. Schumacher GmbHDr. Schumacher Descolind Pure Wash Waschlotion
Regular price From ¥399 JPYSale price From ¥399 JPY Regular priceUnit price ¥798 per l¥399 JPY -
Vendor:Paul Hartmann AGHartmann Baktolin® Pure Waschlotion
Regular price From ¥357 JPYSale price From ¥357 JPY Regular priceUnit price ¥714 per l¥357 JPY -
Vendor:Schülke & Mayr GmbHSchülke Octenisan Waschlotion
Regular price From ¥463 JPYSale price From ¥463 JPY Regular priceUnit price ¥3,087 per l¥463 JPY -
Vendor:TZMO Deutschland GmbHSeni Care Skin Cleansing and Nourishing Foam - 500 ml | Package (500 ml)
Regular price ¥638 JPYSale price ¥638 JPY Regular priceUnit price ¥1,276 per l¥638 JPY -
Vendor:Paul Hartmann AGHartmann Baktolin® sensitive wash lotion
Regular price From ¥523 JPYSale price From ¥523 JPY Regular priceUnit price ¥1,046 per l¥523 JPY -
Vendor:Schülke & Mayr GmbHSchülke Sensiva® Wash lotion
Regular price From ¥401 JPYSale price From ¥401 JPY Regular priceUnit price ¥802 per l¥401 JPY -
Vendor:TZMO Deutschland GmbHSeni Care Moisturizing Cleansing Lotion - 500 ml | Package (500 ml)
Regular price ¥852 JPYSale price ¥852 JPY Regular priceUnit price ¥1,704 per l¥852 JPY -
Vendor:Meditrade GmbHGentle Med® Waschlotion
Regular price From ¥341 JPYSale price From ¥341 JPY Regular priceUnit price ¥676 per l¥341 JPY -
Vendor:Schülke & Mayr GmbHSchülke Esemtan® Wash lotion
Regular price From ¥618 JPYSale price From ¥618 JPY Regular priceUnit price ¥1,236 per l¥618 JPY -
Vendor:Paul Hartmann AGHartmann Stellisept® Med, Antimicrobielle Waschlotion
Regular price From ¥373 JPYSale price From ¥373 JPY Regular priceUnit price ¥3,730 per l¥373 JPY -
Vendor:TZMO Deutschland GmbHSeni Care Cream Shower Gel with 3% Urea - 500 ml | Package (500 ml)
Regular price ¥947 JPYSale price ¥947 JPY Regular priceUnit price ¥1,894 per l¥947 JPY -
Up to 66% offVendor:B. Braun Deutschland GmbH & Co. KGB. Braun Softaskin® Waschlotion
Regular price From ¥135 JPYSale price From ¥135 JPY Regular priceUnit price ¥1,350 per l¥392 JPY -
Vendor:TZMO Deutschland GmbHSeni Care washing cream 3 in 1 with 3% urea - 1000 ml | Package (1 l)
Regular price ¥1,856 JPYSale price ¥1,856 JPY Regular priceUnit price ¥1,856 per l¥1,856 JPY -
Vendor:orochemie GmbH + Co KGOrochemistry C 45 Mild Waschlotion - 500 ml | Pack (500 ml)
Regular price ¥862 JPYSale price ¥862 JPY Regular priceUnit price ¥1,724 per l¥862 JPY -
Vendor:Dr. Schumacher GmbHDr. Schumacher Washing Lotion DESCOLIND COMFORT WASH
Regular price From ¥554 JPYSale price From ¥554 JPY Regular priceUnit price ¥803 per l¥554 JPY
Other Categories
Cleansing Lotion for Gentle Daily Skin Cleansing
Cleansing lotion is a central component of modern care and hygiene concepts. In hospitals, long-term care facilities, doctors’ offices, and home care settings, it supports the gentle cleansing of the skin and hands. It plays an important role in personal hygiene by removing dirt, sweat, and residues without unnecessarily compromising the skin’s natural protective barrier.
Skin compatibility plays a crucial role, especially with frequent use. A cleansing lotion should respect the skin’s natural acid mantle and leave the skin feeling comfortable. In sensitive areas—such as during patient care or on skin stressed by frequent handwashing—a specially formulated product helps prevent irritation.
Cleansing lotion is used for both full-body care and partial cleansing. Different container sizes allow for use at the sink, in a care cart, or in dispenser systems. This enables skin cleansing to be integrated into existing routines in a structured and hygienic manner.
Properties and Applications of Modern Cleansing Solutions
A cleansing solution is designed to cleanse the skin effectively yet gently. It contains mild surfactants that remove impurities without drying out the skin. In daily personal care, a balanced combination of cleansing and moisturizing is crucial for maintaining long-term skin health. Depending on the product, additional moisturizing ingredients may be included to support the skin during use.
Typical characteristics of a cleansing solution include:
- mild cleansing agents for daily use
- Formulated to match the skin’s physiological pH level
- good skin tolerance with regular use
- Suitability for hand and body cleansing
- Compatibility with dispenser and dosing systems
This category includes, among others, Schülke Octenisan Wash Lotion, Dr. Schumacher Descolind Pure Wash Lotion, and Hartmann Baktolin Pure Wash Lotion. These products are tailored to various requirements in healthcare and medicine and support reliable skin cleansing in professional settings.
The selection of the appropriate cleansing solution should be based on skin type, frequency of use, and area of application. In sensitive areas, a particularly mild formulation is recommended, while in high-traffic washrooms, a cost-effective yet skin-friendly solution is required.
Proper Use of a Cleansing Lotion in Daily Care
A cleansing lotion is typically applied to damp skin and spread evenly. Gently massaging it in loosens dirt particles, which are then rinsed off with water. In the context of hygiene and care, correct application is crucial for cleansing the skin gently yet thoroughly. If necessary, the cleansing process can be repeated, especially in cases of heavier soiling.
In daily care routines, care should be taken to use the cleansing lotion in appropriate amounts. An excessive amount of product is generally unnecessary and can put unnecessary strain on the skin. After rinsing, the skin should be dried carefully but gently to avoid irritation.
For safe use, follow the manufacturer’s instructions. These include information on ingredients, shelf life, and storage. Cleansing lotion should be stored in a cool place and protected from direct sunlight. If signs of skin irritation appear, it is advisable to adjust the product or the frequency of use. With consistent and proper use, the skin remains resilient even with frequent cleansing.
Skin-Friendly Cleansing Lotion as Part of a Holistic Skincare Approach
A skin-friendly cleansing lotion forms the foundation for sustainable skin care in medical and nursing facilities. It supports cleansing without compromising the skin’s natural protective function. A reliable foundation is created through the combination of coordinated skin care and hygiene solutions.
Complementary product categories include:
A skin-friendly cleansing lotion is particularly effective when incorporated into a structured skincare routine. When combined with appropriate skincare products and clearly defined hygiene practices, it creates a system that sustainably integrates skin health, safety, and practicality for everyday use.
