-
Up to 2% offVendor:Dr. BecherDr. Becher Oven & grill cleaner
Regular price From ¥924 JPYSale price From ¥924 JPY Regular priceUnit price ¥924 per l¥924 JPY -
Vendor:Dr. BecherDr. Becher Brat crust remover
Regular price From ¥1,171 JPYSale price From ¥1,171 JPY Regular priceUnit price ¥1,171 per l¥1,171 JPY -
Vendor:DiverseySuma grill D9, oven and grill cleaner
Regular price From ¥3,429 JPYSale price From ¥3,429 JPY Regular priceUnit price ¥4,572 per l¥3,429 JPY -
Vendor:Dr. Becher @homeDR.BECHER @home Oven & grill cleaner | Bottle (500 ml)
Regular price ¥821 JPYSale price ¥821 JPY Regular priceUnit price ¥1,642 per l¥821 JPY -
Vendor:BuzilBuzil Buz® Grillmaster Ready-to-MAU G 576 Ready-to-use high-alkaline grill and oven cleaner | Bottle (600 ml)
Regular price ¥948 JPYSale price ¥948 JPY Regular priceUnit price ¥1,580 per l¥948 JPY -
Vendor:Dr. SchnellDr. Schnell ATTILA THE CRUST BREAKER Power Cleaner for Grill and Oven, against Burnt-on Residue | Carton (2 Bottles)
Low stockRegular price ¥6,076 JPYSale price ¥6,076 JPY Regular priceUnit price ¥3,038 per l¥6,076 JPY -
Vendor:DiverseyCIF Professional oven and grill cleaner, grill cleaner | Bottle (750 ml)
Regular price ¥835 JPYSale price ¥835 JPY Regular priceUnit price ¥1,113 per l¥835 JPY -
Vendor:Dr. Becher @homeDR.BECHER @home BBQ & grill cleaner gel | Bottle (500 ml)
Regular price ¥1,167 JPYSale price ¥1,167 JPY Regular priceUnit price ¥2,334 per l¥1,167 JPY -
Vendor:DiverseySuma grill cleaner Hi-Temp D9.8
Regular price From ¥3,273 JPYSale price From ¥3,273 JPY Regular priceUnit price ¥4,364 per l¥3,273 JPY -
Vendor:DiverseySuma Max D9.2, oven and grill cleaner, label-free | Bottle (2 l)
Low stockRegular price ¥5,609 JPYSale price ¥5,609 JPY Regular priceUnit price ¥2,805 per l¥5,609 JPY -
Vendor:Dr. SchnellDr. Schnell ATTILA EXTRA STRONG grill and oven cleaner, kitchen hygiene | Bottle (1L)
Low stockRegular price ¥3,300 JPYSale price ¥3,300 JPY Regular priceUnit price ¥3,300 per l¥3,300 JPY -
Vendor:Haug BürstenHaug ScheuerVlies pads replacement pads for long stem grill cleaner 150 x 100 x 25 mm
Low stockRegular price ¥1,388 JPYSale price ¥1,388 JPY Regular priceUnit price per¥1,388 JPY -
Sold outVendor:Schülke & MayrSchülke grill and stove cleaner | Bottle (1 l)
Regular price ¥1,816 JPYSale price ¥1,816 JPY Regular priceUnit price ¥1,816 per l¥1,816 JPY -
Vendor:ArcoraArcora Power-Clean grill cleaner and smoke resin remover
Regular price From ¥1,020 JPYSale price From ¥1,020 JPY Regular priceUnit price ¥939 per l¥1,020 JPY -
Vendor:Dr. SchnellDr. Schnell HORNIT grill and oven cleaner, powerful for kitchen hygiene | Canister (5 l)
Regular price ¥9,395 JPYSale price ¥9,395 JPY Regular priceUnit price ¥1,879 per l¥9,395 JPY
Other Categories
Grill Cleaners for Hygienic and Safe Grilling Surfaces
Grill cleaners are specially formulated products designed to remove burnt-on residues, grease deposits, and grill crusts. When grilling, high temperatures create stubborn grime that is difficult to remove with conventional cleaners. Targeted cleaning not only improves the appearance but also supports the hygiene and functionality of grilling equipment, and effectively complements the use of commercial kitchen cleaners in professional kitchen settings.
Typical applications for grill cleaners include restaurants, commercial kitchens, catering facilities, food stands, and private grilling stations. Especially with heavy use, grease residues accumulate on grill grates, interior surfaces, and drip pans. Without regular cleaning, these residues can lead to odors, smoke, or compromised flavor.
Depending on the product, ready-to-use spray cleaners or concentrated versions are available. The choice depends on the degree of soiling, the type of material, and the cleaning frequency. Grill cleaners help keep work surfaces hygienically clean and extend the service life of the equipment.
Grill Cleaners – Properties and Specific Product Selection
Grill cleaners are designed to remove grease and protein residues. They specifically target baked-on grime and facilitate mechanical follow-up cleaning. Especially for heavily used grill surfaces, sufficient contact time is crucial, making them an essential component in the commercial cleaning sector.
Typical features include:
- high grease and crust-dissolving power
- Application on grill grates and interior surfaces
- Ready-to-use or concentrated variants
- Good adhesion to vertical surfaces
- Helps reduce odors
The selection shown includes several suitable products. The Dr. Becher Oven & Grill Cleaner is designed for cleaning grills and ovens and helps remove baked-on residue. The Dr. Becher Grill Rein Grill Cleaner is suitable for the targeted treatment of grill grates and heavily soiled surfaces. For combined applications, the Dr. Becher Grilled-On Food Residue Remover is available, which is used especially on heavily encrusted surfaces
.Grill cleaners should always be used in accordance with the manufacturer’s instructions. A material test is particularly important when Recommended for delicate coatings.
Highly Effective Grill Cleaner: Practical Application
A highly effective grill cleaner should preferably be applied to surfaces that have cooled down but are still slightly warm. Coarse food residues should be removed beforehand. The highly effective grill cleaner is sprayed or applied evenly to the soiled areas and requires a specific contact time to dissolve grease and crusts. For optimal results, it is often used in combination with a suitable commercial kitchen cleaner in the kitchen environment
. After the application time, the loosened residues are removed with a brush, a sponge, or suitable cleaning cloths. The treated surfaces should then be thoroughly rinsed with clean water, especially on surfaces that come into contact with food.
Repeated application may be necessary for heavily soiled areas. Products must be securely closed after use and stored in accordance with safety instructions. The targeted use of a highly effective grill cleaner supports structured and efficient cleaning.
Grease-removing grill cleaner as part of a coordinated cleaning system
A grease-dissolving grill cleaner is a central component of regular equipment maintenance in kitchens and grilling areas. It helps remove stubborn grease buildup and contributes to reducing smoke and odors.
Consider adding the following product categories as useful supplements:
A grease-dissolving grill cleaner complements routine kitchen hygiene and ensures clean, functional grilling equipment. When combined with suitable accessories, it creates a reliable foundation for hygienic and long-lasting grilling and baking equipment in professional settings.
