-
Vendor:Dr. BecherDr. Becher Kitchens in - 1 liter | Bottle (1 l)
Regular price ¥897 JPYSale price ¥897 JPY Regular priceUnit price ¥897 per l¥897 JPY -
Up to 14% offVendor:RöschTin Matic All in One dishes - 100 pieces | Pack (100 pieces)
Regular price ¥1,163 JPYSale price ¥1,163 JPY Regular priceUnit price per¥1,354 JPY -
Vendor:DiverseySuma grill D9, oven and grill cleaner
Regular price From ¥3,429 JPYSale price From ¥3,429 JPY Regular priceUnit price ¥4,572 per l¥3,429 JPY -
Vendor:Dr. BecherDr. Becher Lime out of limestone for kitchen appliances
Regular price From ¥1,136 JPYSale price From ¥1,136 JPY Regular priceUnit price ¥1,136 per l¥1,136 JPY -
Vendor:Dr. BecherDr. Becher KR 100 highly active oil and fat solder
Regular price From ¥1,107 JPYSale price From ¥1,107 JPY Regular priceUnit price ¥1,107 per l¥1,107 JPY -
Vendor:Dr. Becher @homeDR.BECHER @home Oven & grill cleaner | Bottle (500 ml)
Regular price ¥821 JPYSale price ¥821 JPY Regular priceUnit price ¥1,642 per l¥821 JPY -
Vendor:Dr. SchnellDr. Schnell Gastrofee oil and fat solder, ready for use
Low stockRegular price From ¥1,100 JPYSale price From ¥1,100 JPY Regular priceUnit price ¥2,200 per l¥1,100 JPY -
Vendor:Dr. BecherDr. Becher Becharin glasses flush tabs, 750g | Pack (750 g)
Regular price ¥3,222 JPYSale price ¥3,222 JPY Regular priceUnit price ¥4,296 per kg¥3,222 JPY -
Vendor:Dr. BecherDr. Becher Devices of fast detacheer
Regular price From ¥2,180 JPYSale price From ¥2,180 JPY Regular priceUnit price ¥1,090 per l¥2,180 JPY -
Vendor:Dr. BecherDr. Becher Glasses of cleaner premium - 1 liter | Bottle (1 l)
Regular price ¥1,160 JPYSale price ¥1,160 JPY Regular priceUnit price ¥1,160 per l¥1,160 JPY -
Vendor:Dr. BecherDr. Becher Coffee machine cleaning tabs
Regular price From ¥1,560 JPYSale price From ¥1,560 JPY Regular priceUnit price per¥1,560 JPY -
Up to 2% offVendor:RöschRösch Danny Lemon Power dishwasher - 1.5 liters | Bottles (1500 ml)
Regular price ¥497 JPYSale price ¥497 JPY Regular priceUnit price ¥331 per l¥506 JPY -
Up to 11% offVendor:Dr. BecherDr. Becher Galakor S clear/supplementary - 10 liters of canister | Canister (10 l)
Regular price ¥4,777 JPYSale price ¥4,777 JPY Regular priceUnit price ¥478 per l¥5,366 JPY -
Vendor:BuzilBuzil Buz® Grillmaster Ready-to-MAU G 576 Ready-to-use high-alkaline grill and oven cleaner | Bottle (600 ml)
Regular price ¥948 JPYSale price ¥948 JPY Regular priceUnit price ¥1,580 per l¥948 JPY -
Vendor:BuzilBuzil Bistro G435 intensive kitchen and fat cleaner
Regular price From ¥1,192 JPYSale price From ¥1,192 JPY Regular priceUnit price ¥1,192 per l¥1,192 JPY
Other Categories
Commercial Cleaners for Kitchens, Food Service, and Food-Contact Work Areas
Commercial cleaners are used wherever kitchens, appliances, work surfaces, and heavily used areas require regular, thorough cleaning. They are suitable for restaurants, commercial kitchens, cafeterias, hotels, catering services, food processing facilities, and other areas where grease, food residue, baked-on residue, or limescale deposits may occur. Depending on the application, different commercial cleaners are used—ranging from kitchen cleaners for daily cleaning to specialized products for grills, ovens, dishwashers, or coffee machines.
As part of modern cleaning products, commercial kitchen cleaners help keep kitchen areas clean, well-maintained, and ready for use. It is important to select the cleaner that is appropriate for the surface, type of dirt, and intended use.
Features and Benefits of Professional Commercial Kitchen Cleaners
Commercial kitchen cleaners are designed for cleaning tasks that regularly occur in kitchens and food service areas. They help remove typical types of grime, such as grease films, food scraps, dried-on residues, or deposits on water-resistant surfaces, equipment, and work areas.
Many kitchen cleaners are designed for quick use during daily operations. In the food service industry in particular, it is important that products work reliably, are easy to dose, and can be seamlessly integrated into existing cleaning schedules.
Typical advantages of commercial kitchen cleaners:
- Suitable for kitchens and food service areas
- Helps remove grease and residues
- Suitable for regular cleaning routines
- Can be used on equipment and surfaces, depending on the product
- Suitable for commercial kitchen areas
- Easy to incorporate into cleaning schedules
- Can be specifically selected as a specialty cleaner
When using these products, it’s important to properly coordinate the product, surface, dosage, and contact time. This allows commercial kitchen cleaners to work effectively and simplify daily kitchen cleaning.
Which commercial kitchen cleaners are best suited for which applications?
For heavily greasy or baked-on residue on grill surfaces, ovens, or similar kitchen areas, a targeted specialty cleaner is recommended. The Dr. Becher Oven & Grill Cleaner is an example of a kitchen cleaner that is particularly useful where standard surface cleaners are insufficient for burnt-on or greasy grime.
For dishwasher areas, special cleaners or tabs designed specifically for cleaning and maintaining the machine are recommended. The SUN Professional Classic Tabs, dishwasher cleaning tabs, are suitable for areas where dishes are regularly washed in the dishwasher and a suitable product is needed for the washing process.
For coffee machines and hot beverage areas, specialized machine cleaners are recommended. The Dr. Becher Coffee Machine Cleaner is ideal for areas where coffee machines, equipment, or related components need to be cleaned regularly. Always follow the manufacturer’s instructions for both the appliance and the cleaner.
What should you look for when buying commercial cleaners?
When purchasing commercial cleaners, the intended use should be considered first. Different products are suitable for countertops and general kitchen areas than for ovens, grills, dishwashers, or coffee machines. The frequency of cleaning also plays a role: In high-traffic kitchens, products are needed that can be easily integrated into routine cleaning processes.
Equally important is material compatibility. Not every kitchen cleaner is suitable for stainless steel, aluminum, plastic, coated surfaces, or delicate surfaces. Therefore, manufacturer’s instructions should always be followed. Soaking time, dosage, container size, and application method are also important selection criteria.
When selecting the right cleaning products, you should also check whether a product is intended for manual cleaning, machine use, or specific specialized cleaning tasks. Concentrates and specialty products can be very economical, but they must be dosed correctly and used appropriately.
Grill cleaners, oven cleaners, dishwasher cleaners, dish soap, or descalers—which is best for what?
Grill cleaners are designed for heavily greasy and burnt-on residues on grill surfaces or similar heat-exposed areas. They are particularly suitable when regular kitchen cleaners are not sufficient. The surface, contact time, and application instructions should be followed carefully.
Oven cleaners are used for ovens, baking sheets, or cooking areas where grease and burnt-on food residue can accumulate. They are usually more specifically formulated to tackle such residues than classic all-purpose cleaners.
Dishwasher cleaners support the cleaning and maintenance of dishwashers or are used directly during the washing cycle. Depending on the product, they are designed to ensure clean dishes, maintain the machine, or reduce mineral deposits.
Dishwashing liquid is suitable for manually washing dishes, silverware, glasses, and kitchen utensils. It is primarily intended for use at the sink and differs significantly from cleaners designed for appliances or surfaces.
Descalers are used to remove limescale deposits from appliances, faucets, or suitable surfaces. This can be particularly important in kitchens with hard water. However, not every material is suitable for descalers.
Usage and Guidelines for Commercial Kitchen Cleaners
Commercial kitchen cleaners should always be used and dosed according to the manufacturer’s instructions. Using too high a dosage does not automatically improve the results and can leave behind residue. Conversely, allowing the cleaner to sit for too short a time may prevent grease, limescale, or dried-on grime from being sufficiently dissolved.
Before use, check whether the cleaner is suitable for the specific surface or appliance. For sensitive materials, it is recommended to test the product on an inconspicuous area first. Cleaning agents should not be mixed indiscriminately, as this can cause unwanted reactions.
After cleaning, surfaces should be wiped down or rinsed thoroughly, depending on the product. Especially in areas where food is handled, it is important to carefully remove any residue and to follow the manufacturer’s instructions for use.
Useful Add-Ons for Kitchen Cleaning
These complementary categories help ensure that related cleaning areas are effectively covered. While commercial kitchen cleaners are designed for kitchens, equipment, and food service work areas, other cleaning products are suitable for general surfaces, floors, hygiene-sensitive areas, or textiles used in everyday work.